Antyapps

Jak zamienić smartfon lub tablet w prompter?

Antyapps
Jak zamienić smartfon lub tablet w prompter?
0

Nie wiem czy kiedykolwiek zwróciliście uwagę na to, że prezenterzy wiadomości w nienaturalny sposób poruszają oczami podczas patrzenia w kamerę. Nie chodzi mi tu bynajmniej o tiki nerwowe. W studiu telewizyjnym, na porządku dziennym jest wykorzystywanie promptera czyli ekranu na którym przewija si...

Nie wiem czy kiedykolwiek zwróciliście uwagę na to, że prezenterzy wiadomości w nienaturalny sposób poruszają oczami podczas patrzenia w kamerę. Nie chodzi mi tu bynajmniej o tiki nerwowe. W studiu telewizyjnym, na porządku dziennym jest wykorzystywanie promptera czyli ekranu na którym przewija się tekst odczytywany przez aktora lub prezentera. Urządzenie umieszczone jest w takim miejscu, żeby dana osoba w naturalny sposób patrzyła przed siebie i żeby nikt nie zorientował się, że kwestie są odczytywane. Gdybyście mieli ochotę wykorzystać ten fortel podczas wystąpień publicznych lub np. w czasie nagrywania filmu na YouTube, mam dla was dobrą wiadomość: wystarczy wam iPhone lub iPad. Pages od Apple oferuje taką funkcję zupełnie za darmo!

W niektórych sytuacjach, taki prompter będzie nie tyle ściągą co pomocą podczas wystąpień. Jeśli odpowiednio dopasujecie prędkość przewijania do tempa przemowy, możemy być spokojni o sytuacje w których coś ucieka nam z pamięci. Nawet jeśli wykuliście prezentację „na blachę”, warto mieć pod ręką je skrypt.

Automatyczne przewijanie treści to funkcja, którą aplikacja Pages oferuje w „Trybie Prezentera”. Aby go uruchomić należy kliknąć przycisk „Więcej” w prawym, górnym rogu dokumentu na którym pracujemy. Co zmieni się po uruchomieniu tej opcji? Przede wszystkim powiększy nam się czcionka. Prompter stoi zazwyczaj dość daleko dlatego musimy być pewni, że uda nam się w wygodny sposób odczytać wszystkie litery. Kolejny problem, który możemy napotkać podczas czytania z wyświetlacza to zlewające się słowa i poszczególne linijki. W trybie prezentera zwiększone zostaną odstępy pomiędzy wierszami. Dodatkowo, zmieniony zostanie kolor czcionki oraz tła. Białe litery na czarnym tle będą znacznie bardziej czytelne. Warto też pamiętać o tym, że w trybie prezentera z naszego dokumentu usuwane są wszelkiego rodzaju tabele lub przypisy. Trzeba o tym pamiętać, jeśli przerabiacie jakiś dokument na potrzeby promptera. Tabele muszą niestety zostać zamienione w zwykły tekst.

Podczas pracy z prompterem, kluczową rolę odgrywa dobre dopasowanie tempa przewijania tekstu. Gdybyście w jakimś miejscu zwolnili, aplikacja oferuje też funkcję stop. Zatrzymanie ekranu albo późniejsze wznowienie odtwarzania wywołuje kliknięcie w dowolnym miejscu na ekranie. Jeśli chcecie zrezygnować z trybu prezentera wystarczy kliknąć przycisk „Gotowe”.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu