Mobile

Czy chodzisz do szkoły, czy nie — naucz się czegoś! Ten zestaw aplikacji pomoże

Kamil Świtalski
Czy chodzisz do szkoły, czy nie — naucz się czegoś! Ten zestaw aplikacji pomoże
12

Jutro pierwszy września, który dla najmłodszych oznacza koniec laby. Ale nie oznacza to wcale, że i ci starsi nie mogą się czegoś nauczyć. Oto zestaw aplikacji, który pomoże wam się nauczyć czegoś nowego. 

Aplikacje do nauki

A co gdyby ten czas który spędzamy na przeglądaniu mediów społecznościowych poświęcić na naukę? W mobilnych marketach roi się od fajnie przygotowanych aplikacji, które pomogą nam — wbrew powszechnie krążącej opinii — nie tylko języków obcych. Oto kilka propozycji ode mnie, które pozwolą nauczyć się czegoś nowego. Jeżeli macie jakieś swoje typy, śmiało polecajcie je w komentarzach — w końcu pożytecznych aplikacji nigdy za wiele!

Fiszki w aplikacji

Mojej nauce zawsze towarzyszyły fiszki — czyli niewielkie kartki, gdzie z jednej strony czekały na mnie rozmaite pytania, z drugiej — odpowiedzi. Był to dla mnie najbardziej efektywny sposób nauki, szczególnie jeżeli chodzi o wszelkiej maści słówka, hasła, pojęcia. Dlatego uważam, że elektroniczna wersja takowych która nie ma szans się rozsypać dookoła w najmniej nieoczekiwanym momencie jest na wagę złota.

Na rynku aplikacji czeka na nas cały zestaw najrozmaitszych fiszek — są gotowce (np. iFiszki, Fiszkoteka), które uruchamiamy, wybieramy zestaw / kategorię i możemy już rozpocząć naukę. Ale są też serwisy będące multiplatformowym rozwiązaniem. Jasne, wymagać będą od nas nieco więcej wkładu, ale nie jesteśmy w żaden sposób ograniczani. Przetestowałem ich sporo, jednak moją ulubioną jest niezmiennie StudyBlue. Pytania i odpowiedzi możemy tam przygotować w arkuszach kalkulacyjnych, albo bezpośrednio online / w aplikacji. Usługa dostępna jest na Androida oraz iOS.

Brilliant

Platforma: Android, iOS

Tę aplikację określiłbym mianem matematyki w praktyce. Bo zamiast czystego teoretyzowania — jak miało to miejsce w przypadku mało dynamicznych lekcji w szkolnej ławce — twórcy zapraszają nas do świata pełnego cyfrowo-liczbowych problemów, które będziemy razem z nimi rozwiązywać razem z "żywymi" przykładami. Warto jednak mieć na uwadze, że nierzadko przyda nam się tutaj stosunkowo zaawansowany język angielski — Brilliant na ten moment, niestety, nie jest dostępny w języku polskim.

Migaj z nami

Platforma: Android, iOS

Język migowy, nawet jego podstawy, nigdy nie trafiły do podstawy programowej — a szkoda. Na szczęście obecnie można przetrenować je w domowym zaciszu, a wszystko to dzięki bardzo fajnie przygotowanym aplikacjom, które przygotowane zostały przy współpracy z migaj.eu. W programie czeka na nas cały pakiet krótkich filmików, które pomogą zgłębić tajniki polskiego języka migowego — z dokładnym ułożeniem dłoni, a także wyraźnie pokazanymi sekwencjami ruchów.

Zobacz też: Duolingo — najlepsza platforma do nauki języków!

Curiosity

Platforma: Android, iOS

Curiosity to portal znany ze swojego (popularno)naukowego podejścia do wielu tematów i serwowania solidnej dawki wiedzy każdego dnia. Dlaczego by zatem nie zamienić Facebooka i spółki właśnie nań? Tym bardziej, że oficjalne aplikacje mobilne zarówno w wersji na iOS jak i Androida wypadają świetnie, zaś dostęp do tej ogromnej bazy wiedzy jest całkowicie bezpłatny!

Trudne słowa

Platforma: Android

Język polski, dla nas — ich codziennych użytkowników — teoretycznie nie powinien być niczym skomplikowanym. Sprawa okazuje się jednak nieco bardziej skomplikowana, niż byśmy tego oczekiwali. Nieustannie poszerzamy słowniki, zaś co starsze i rzadziej używane słowa odchodzą do lamusa. Jeżeli chcielibyście poszerzać swoje słownictwo, to warto przyjrzeć się bliżej darmowej aplikacji na Androida Trudne Słowa, która może nie należy do najlepiej wykonanych pod kątem technicznym, ale zdecydowanie nadrabia funkcjonalnością i nietypową biblioteką pojęć.

Todait

Platforma: Android, iOS

Na koniec mały bonus. Bo kiedy już znajdziecie sobie motywacje, sposób nauki i odpowiednią aplikację — to warto będzie zadbać o jej odpowiednie rozplanowanie. I tutaj z pomocą przyjdzie wam Todait, niepozornie wyglądający program, który w praktyce jest zaawansowanym planerem, który pozwala nam również śledzić nasz progres, a przy okazji oferuje też zestaw narzędzi, które niekoniecznie kojarzylibyśmy z programem do planowania nauki — m.in. stoper. Rozbudowana, godna uwagi, aplikacja, która może okazać się naprawdę przydatną.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu