Medialny szum związany z pożarami lasów amazońskich to dobry moment, żeby zwrócić naszą uwagę na różne aspekty ekologii i ochrony środowiska. Dziś przychodzę do was z kilkoma aplikacjami mobilnymi, które edukują lub pomagają dołożyć małą cegiełkę do walki o nasze zdrowie i planetę.
Foodsi
Pomysł na Foodsi jest banalnie prosty. Aplikacja pozwala użytkownikom kupować przecenione jedzenie, które danego dnia nie sprzedało się w restauracjach. Podejrzewam, że mogą to być albo gotowe potrawy, albo dania przygotowane z niewykorzystanych składników, które przez kolejną dobę mogą się zepsuć. Restauracja nie marnuje w ten sposób zakupionego jedzenia, a klienci mogą skorzystać z bardzo atrakcyjnych rabatów.
Too Good to Go
Coraz więcej w ostatnich latach mówi się o problemie, jakim niewątpliwie jest marnowanie jedzenia. Kolejne akcje społeczne starają się edukować konsumentów w tym zakresie — ale mimo wszystko regularnie w śmietnikach lądują tony jedzenia. Sposobów na to by było go jak najmniej jest wiele — jednym z nich mają być… paczki-niespodzianki, które można będzie zamówić za pośrednictwem działające w Warszawie aplikacji Too Good To Go.
Quit Meat
Każdy bezmięsny dzień „odhaczony w aplikacji przeliczany jest na najróżniejsze korzyści dla środowiska. Quit Meat pokazuje na przykład teoretycznie zaoszczędzone metry sześcienne wody, której ogromne ilości potrzebne są do hodowli zwierząt, albo o ile mniej dwutlenku węgla zostałoby danego dnia wyprodukowane. Może i są to informacje względne, ale fajnie wiedzieć, jak dużą różnicę mogłaby zrobić jedna doba, tydzień albo miesiąc bezmięsnej diety.
Awesome
Media społecznościowe to znak naszych czasów. Pomagają znaleźć bezpieczną przestrzeń dla wymiany myśli, mieszają w głowach nastolatkom, generują bańki informacyjne, wypaczają kanony piękna, dowartościowują i jednocześnie zaniżają poczucie własnej wartości. Całe pokolenia musiały nauczyć się żyć z nowym medium i od kilku lat mam wrażenie, że można to było zrobić znacznie lepiej. Podejrzewam, że twórcy aplikacji Awesome mogli mieć podobne przemyślenia bo za cel postawili sobie stworzenie serwisu społecznościowego, który ma ułatwiać ludziom niesienie pomocy innym. Wśród wyzwań, które czekają na nas w aplikacji znajdziemy wiele akcji, które polegają na… sprzątaniu naszej planety!
Charity Miles
Charity Miles to aplikacja, która śledzi naszą aktywność fizyczną, a każdy za kilometr sponsorzy płacą na cele charytatywne. Cel wybieramy sami spośród kilkudziesięciu pozycji. Fundacje, jakie współpracują z aplikacją, to organizacje międzynarodowe, od tych walczących o prawa kobiet, z konkretnymi chorobami czy o zmianę warunków życia w poszczególnych miejscach świata, aż do fundacji troszczących się o środowisko i zasoby naturalne Ziemi. Tuż po zarejestrowaniu się w programie (przez e-mail lub konto na Facebooku) możemy zdecydować, na co chcemy przeznaczyć nasze kilometry, a cel w każdej chwili możemy zmienić. Instrukcja obsługi programu wyświetli się w formie konwersacji z nieznajomym, więc jeśli coś jest jeszcze niejasne, szybko się wyjaśni.
DO
W mediach coraz częściej pojawia się termin „ślad węglowy”. Oznacza on sumę emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez daną osobę, wydarzenie, produkt lub korporację. Aplikacja DO stworzona przez firmę Docomy pomaga policzyć ślad węglowy przypadający na danego konsumenta. A wszystko dzięki analizie wydatków. Na podstawie tego za co płacimy, algorytm może określić jak często jemy mięso, jeździmy samochodami, korzystamy z plastikowych toreb itd. Widząc ślad węglowy jaki generujemy i porównując go z innymi, będziemy w stanie określić, czy nie powinniśmy czegoś zmienić w naszych codziennych nawykach. Docomy przygotowało również specjalny program partnerski. Dzięki niemu, kupowanie określonych produktów będzie wiązało się z różnymi benefitami.
Wywóz śmieci i odpadów
Osoba, odpowiedzialna za odpady w każdym domostwie czy przedsiębiorstwie musi być przynajmniej w małym stopniu trochę lepiej zorganizowana niż reszta. Terminy są nieubłagane i jeśli zdarzy się nam przegapić przyjazd śmieciarki, to już tylko i wyłącznie nasz problem. Zamiast ustawiać cotygodniowe przypomnienia o wywozie śmieci w kalendarzu, lepiej skorzystać z pomocy dedykowanej aplikacji – jak na przykład dosadnie brzmiącego Wywozu śmieci i odpadów od polskiego dewelopera.
Recenzja Wywóz śmieci i odpadów
Eco Harmonogram
Po wprowadzeniu adresu zamieszkania lub skorzystaniu z geolokalizacji, aplikacja wygeneruje dla nas harmonogram wywozu śmieci, który obowiązuje w danej okolicy. Dzięki temu, mieszkańcy wybranego osiedla mogą sprawdzić, kiedy najlepiej wynieść do śmietników określone odpady. Aplikacja oferuje również system przypomnień. Śmieci nie są czymś o czym myślimy na co dzień, więc krótkie powiadomienie na pewno może nam się przydać. Co więcej, harmonogram może zostać zsynchronizowany z kalendarzem, którego używamy w naszym smartfonie.