Antyapps

Miernik hałasu. Sprawdzaj i zapisuj jego poziom na urządzeniu z Androidem

Antyapps
Miernik hałasu. Sprawdzaj i zapisuj jego poziom na urządzeniu z Androidem
0

Słuch mamy tylko jeden — choć nowoczesna technologia pozwala na częściowe jego odzyskanie, warto o niego dbać i starać się nie przebywać w pomieszczeniach lub otoczeniu, w którym jesteśmy wystawieni na działanie nadmiernego hałasu, który może być dla nas szkodliwy. W takiej sytuacji warto sięgną...

Słuch mamy tylko jeden — choć nowoczesna technologia pozwala na częściowe jego odzyskanie, warto o niego dbać i starać się nie przebywać w pomieszczeniach lub otoczeniu, w którym jesteśmy wystawieni na działanie nadmiernego hałasu, który może być dla nas szkodliwy. W takiej sytuacji warto sięgnąć po rozwiązania pozwalające zmierzyć jego poziom, w szczególności jeśli została napisana przez polskich twórców. A taki jest właśnie Miernik hałasu.

O aplikacji mierzącej poziom hałasu jest ciężko napisać, jeśli się nie ma możliwości sprawdzenia jej wiarygodności i porównania jej wyników z bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami. Nie mamy się też jednak co oszukiwać. Telefony komórkowe nie posiadają aż tak wrażliwych i zaawansowanych mikrofonów, które pozwoliłyby w rzetelny i realistyczny sposób sprawdzić poziom otaczającego nas hałasu. Niemniej jednak trzeba wierzyć twórcom na słowo i zaufać ich rozwiązaniom.

Miernik hałasu sprawdza jego poziom, ale czy robi to dokładnie?

Aplikacja Miernik hałasu, którą stworzył Marcel Kijanka pozwala na zapis i pomiar hałasu otoczenia. Pomiar odbywa się przez nagrywanie dźwięku do pamięci urządzenia wraz z podglądem bieżącego poziomu hałasu. Jednorazowo możemy nagrać plik o długości 1 godziny. Aplikacja sama przeanalizuje zapisany materiał, przygotuje wykres oraz wyświetli minimalne, średnie i maksymalne natężenie hałasu w decybelach.

Trzeba przyznać, że Miernik hałasu nie wygląda najładniej i przy opisywanym przez nas w zeszłym roku dB Meter wypada naprawdę blado — dB Meter wyróżnia się na tle konkurencji zdecydowanie, właśnie dzięki swojemu zmyślnie zaprojektowanemu interfejsowi. Jednak polska aplikacja ma kilka asów w rękawie. Między innymi dzięki możliwości łatwego podłączenia do zewnętrznej bazy danych, w której oprócz poziomu hałasu, przechowywane są lokalizacje oraz notatki. To pozwala na tworzenie sieci urządzeń pracujących niezależnie i zapisujących danych do jednej bazy.

Miernik hałasu nie ma zbyt wielu opcji. Aplikacja pozwala na kalibrację pracy miernika, eksport i import baz danych oraz płatne wyłącznie reklam. Te na szczęście nie są specjalnie uciążliwe i sprowadzają się do banera reklamowego usytuowanego na dole interfejsu. Jeśli jednak Wam przeszkadzają to można skorzystać z opcji ich całkowitego wyłączenia — jest to jednorazowy koszt w wysokości 6,09 zł.

Aplikacja jest dostępna w Google Play, w wersji uniwersalnej, za darmo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu