Android

Podcasty – najlepsze aplikacje na każdą platformę

Konrad Kozłowski
Podcasty – najlepsze aplikacje na każdą platformę
34

Podcasty przybierają różną formę, są coraz popularniejsze i słuchać ich można w wielu miejscach. W Polsce obserwujemy prawdziwy boom na podcasty, dlatego podpowiadamy w jakich aplikacjach i usługach możecie ich słuchać.

Kiedyś sporadycznie, teraz regularnie. Podczas innych czynności, przed snem lub w pełnym skupieniu nie robiąc nic innego. Podcastów można słuchać w wielu sytuacjach, stają się coraz popularniejsze, więc nic dziwnego w tym, że powstają kolejne aplikacje i usługi mające na celu ułatwić nam i uprzyjemnić ich odsłuchiwanie. Oto moje propozycje aplikacji oraz samych audycji, które warto śledzić.

Podcast - co to jest?

Zacznę może od wyjaśnienia, czym tak naprawdę podcast jest, gdyż nadal zdarza mi się spotkać osoby, które spotykają się z taką nazwą po raz pierwszy. Podcasty są audycjami, programami audio oraz wideo, które publikowane są mniej lub bardziej regularnie. Zdarzają się jednorazowe produkcje, ale są one dość rzadko spotykane. Podcast może dotyczyć tak naprawdę wszystkiego. Przede wszystkimi są to dyskusje lub wypowiedzi osób na dane tematy.

Czasem kanał nie dotyczy żadnej konkretnej tematyki i takim przypadku najważniejszą rolę odgrywa lub odgrywają prowadzący. Wzrost popularności podcastów wynika także z ciągłego podwyższania produkcji, bowiem nietrudno już jest natrafić na produkcje będące słuchowiskami, opowieściami. Sporo z nich jest przygotowywane w iście profesjonalny sposób. Wiele programów telewizyjnych czy audycji radiowych również trafia później do widzów i słuchaczy w formie podcastów. Jest to szczególnie popularne pośród amerykańskich mediów, które śledzę, ale pojawiają się także polskie publikacje.

Najlepsze aplikacje do słuchania podcastów

Apple Podcasty i iTunes

Podcasty Apple to aplikacja dla iOS-a i macOS, w której można odkrywać, wyszukiwać, słuchać i pobierać podcasty. Listy subskrybowanych kanałów się synchronizują za pomocą konta iCloud. Z tego samego konta i list korzystać można też na komputerze z Windowsem za pomocą wciąż istniejącej aplikacji iTunes. Cały ekosystem działa sprawnie, ale nie posiada dodatkowych funkcji, jak wycinanie ciszy, reklam czy intro, za to można przyspieszać odtwarzanie lub ustawiać drzemkę.

Pocket Casts

Najbardziej uniwersalna aplikacja do podcastów, najlepszy wybór dla osób z urządzeniami na różnych platformach, choć niekoniecznie. Pocket Casts posiada dedykowane Androidowi i iOS-owi aplikacje, a także webowy odtwarzacz. Wszystkie zmiany na liście subskrybowanych, a także postęp w odtwarzaniu są synchronizowane. Można tworzyć listy z filtrami, by nie przegapić nowych odcinków, a te mogą być pobierane automatycznie. Pocket Casts oferuje drzemkę, zmianę prędkości odtwarzania, wycinanie ciszy i kolejkę odtwarzania. Wspierane są Apple Watch, Android Auto i CarPlay oraz Airplay i Chromecast. W płatnej wersji Pocket Casts Plus (1,22 dolara miesięcznie) zyskujemy aplikacje desktopowe dla Windows i macOS, dodatkowe motywy oraz ikony oraz przestrzeń w chmurze na własne pliki.

Overcast

Największym rywalem Pocket Casts na iOS jest aplikacja Overcast. Oprócz klasycznych funkcji jak motywy, subskrybowanie i powiadomienia, Overcast oferuje inteligentne dostosowywanie prędkości odtwarzania do zawartości podcastu, podbicie jego głośności, synchronizację z Apple Watchem, wsparcie dla skrótów Siri i wiele więcej. Aplikacja jest dostępna za darmo, ale będą w niej wyświetlały się reklamy - te można schować za opłatę 10 dolarów rocznie. Za projektem stoi jeden deweloper imieniem Marco, przez co można spodziewać się łatwego kontaktu i rozmowy na temat dodawania nowych funkcji.

Spotify

W odróżnieniu od powyższych aplikacji, Spotify jest też odrębną platformą dla podcastów, co oznacza, że jej katalog może się różnić. Podcastu w Spotify posłuchamy na tych samych platformach, gdzie gości główna aplikacja. Deweloperzy przygotowali kilka dodatkowych funkcji na ekranie odtwarzania, jak zmiana prędkości odtwarzania czy funkcja drzemki oraz przeskakiwania w czasie w przód i w tył. Podcasty znajdują się w odrębnej zakładce w naszej bibliotece i można ich słuchać naprzemiennie z wieloma innymi treściami, co niektórym może bardzo odpowiadać.

Lecton

11

Polska platforma Lecton do podcastów należąca do Audioteki to nie tylko aplikacje dla iOS-a i Androida, ale także własne oryginalne treści. Sama aplikacja natomiast posiada w swoim zbiorze sporo polskich i zagranicznych podcastów, lecz nie jest to oferta na miarę tego co jest w Apple Podcasty czy innych usługach. Odtwarzacz wspiera Chromecasta i AirPlay, pozwala na stosowanie drzemki i zmiany prędkości odtwarzania.

Groove Podcast

Kiedy Windows 10 trafi na urządzenia mobilne najlepszym wyborem będzie jednak Groove Podcast - aplikacja, która już dziś dostępna jest na komputerach z Windows 10. Jest, krótko mówiąc, fantastyczna. Zupełnie za darmo dostaniemy fajne narzędzie posiadające wszystkie funkcje i opcje, które potrzebne są do komfortowego słuchania podcastów. Na desktopie można również sięgnąć po wspominane na początku iTunes, które mimo wszystko polecę.

Tego słucham

Lista podcastów, których słucham jest dość obszerna. Z kilkoma z nich staram się być na bieżąco jak tylko mogę, inne zaś odsłuchuję tylko, gdy poruszony zostanie interesujący mnie temat. Z polskich podcastów warto wymienić Fakty RMF FM publikowane z dużą częstotliwością - dzięki temu w kilka minut można odsłuchać najważniejszych informacji. Raport o Stanie Świata już nie nadaje, ale udana to produkcja radiowej Trójki. Filmowy podcast Małe Filmidło, paranormalne i inne intrygujące zdarzenia oraz ZvZ szczerze komentujący naszą codzienność. Polskie Detroit już nie nadaje tak często jak kiedyś, ale biblioteka odcinków jest na tyle bogata, że warto do odsłuchać archiwalne wydania.

Jeśli chodzi o anglojęzyczne podcasty, to tutaj moja lista zawiera sporo więcej pozycji. Pośród nich są produkcje informacyjne, technologiczne oraz słuchowiska. Z pierwszej kategorii wymienię z pewnością NBC Nighlty News, StartTalk Radio oraz RunningMate. Pośród technologicznych podcastów podam takie tytuły jak: The Vergecast, Re/Code Replay oraz Re/Code Decode, Ctrl Walt Delete, Polygon Longform. Najciekawszą kategorią są słuchowiska. Tutaj prym wiodą Strangers, Limetown(!), The American Life, Serial, Criminal, Detective. Nie są to oczywiście wszystkie podcasty z mojej listy, nie wszystkie udaje mi się na bieżąco odsłuchiwać, ale robię co mogę;)

Wkrótce przyjrzymy się polskim podcastom i słuchowiskom.

Jeśli słuchacie podcastu/podcastów to podzielcie się swoimi ulubionymi produkcjami oraz aplikacjami w komentarzach.

Główne zdjęcie: Patrick Breitenbach (Flickr).

Wpis aktualizowany.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

podcast