Minęło już sporo czasu odkąd usługi YouTube Music Premium i YouTube Premium zadebiutowały w Polsce. Nie znam co prawa zbyt wielu osób, które zdecydowały się na tę subskrypcję, ale być może mylę się twierdząc, że w konfrontacji ze Spotify i Netflixem, abonamentowe usługi od Google są u nas niszą. Faktem jest jednak to, że YouTube obniża ceny swoich usług na całym świecie. Uprzywilejowaną grupą, która może płacić mniej za subskrypcję Premium są… studenci.
Wszystko zaczęło się w USA, a chwilę później możliwość skorzystania z preferencyjnych cen na YouTube Music Premium i YouTube Premium otrzymali studenci z Australii, Brazylii, Kanady, Japonii, Meksyku, Nowej Zelandii, Rosji i Wielkiej Brytanii. Kolejną grupą uprzywilejowanych studentów były osoby z Austrii, Belgii, Chile, Kolumbii, Danii, Finlandii , Francji, Niemiec, Indii, Irlandii, Włoch, Luksemburgu, Holandii, Norwegii, Peru, Portugalii, Hiszpani, Szwecji, Szwajcarii i Ukrainy.
Aby skorzystać z preferencyjnej ceny, należy przejść do dedykowanej strony YouTube Music Premium (tylko muzyka) lub YouTube Premium (muzyka oraz filmy) i znaleźć swoją uczelnię w formularzu SheerID. Osoby, które subskrybowały usługi wcześniej, muszą je anulować i na nowo zatwierdzić członkostwo w charakterze studenta.
Promocyjne ceny kształtują się następująco (na przykładzie Wielkiej Brytanii):
- Music Premium: 4,99 zamiast 9,99 funtów
- YouTube Premium: 6,99 zamiast 11,99 funtów
Lista krajów w których studenciu mogą zapłacić tańszy abonament rozszerzyła się właśnie o kolejne kraje. Ich listę możecie znaleźć poniżej:
- Boliwia
- Bułgaria
- Kostaryka
- Cypr
- Czechy
- Dominikana
- Ekwador
- El Salvador
- Grecja
- Guatemala
- Honduras
- Węgry
- Malta
- Nikaragua
- Północna Macedonia
- Panama
- Paragwaj
- Rumunia
- Słowacja
- Afryka Południowa
- Turcja
- Urugwaj
Niestety, do tej pory lista nie została rozszerzona o Polskę.
Jak myślicie, czy usługi YouTube Music Premium i YouTube Premium przyjęły się w naszym kraju? Chętnie poczytam Wasze komentarze na ten temat.